Zachwycają tylko przez chwilę. Znikają w ciągu kilku sekund i to przy najmniejszym podmuchu wiatru. Mimo wszystko, wiele osób spędza długie godziny siedząc często w niewygodnej, pochylonej pozycji na podłodze i układając te robiące wrażenie, obrazy.

Rangoli. Tak nazywa się sztuka dekoracyjna polegająca na tworzeniu na podwórkach, dziedzińcach, przed świątyniami, przed wejściami do domów, a nawet na podłogach salonów czy innych izb, pracochłonnych a jednocześnie wyjątkowo ulotnych obrazów. Do ich zrobienia wykorzystuje się przede wszystkim mąki, piasku, ryżu, płatków kwiatów, listków, nasion i wszystkiego tego, co jest kruche i sypkie. Nawet startej cegły czy kolorowej gliny. Użycie nietrwałych materiałów ma symbolizować nietrwałość świata.

Pewnego dnia, zupełnie przez przypadek trafiliśmy na konkurs rangoli. W samo południe, w centrum Margao zobaczyliśmy rozłożony namiot. Z ciekawością zajrzeliśmy do środka. To, co ujrzeliśmy tak bardzo nas zachwyciło, że pomimo ogromnej duszności postanowiliśmy spędzić tam trochę czasu. Nie do końca wiedzieliśmy czego jesteśmy świadkami, ale widząc przerażenie w oczach ludzi, gdy pomiędzy usypanymi na ziemi kolorowymi obrazami zaczęły biegać nasze dzieci, mieliśmy pewność, że dzieje się tu coś ważnego. Szybko ogarnęliśmy towarzystwo i z daleka podziwialiśmy żmudną pracę. Kiedy byliśmy już kompletnie mokrzy od panującego w środku zaduchu i trzymania na rękach naszych wcale nie lekkich dzieci, nie czekając na dokończenie prac i ogłoszenie wyników, wyszliśmy. Także z obawy przed tym, że nagle na naszej domowej podłodze pojawi się mąka, sól, ryż, kawa i wszytko inne, co nasze dzieci znajdą w kuchni.

Rangoli ma w Indiach bardzo długą tradycję. Kiedyś łączono ją z magią ochronną. Dziś, pełni rolę głównie dekoracyjną, choć do tej pory wierzy się, że takie ulotne obrazy przynoszą domowi szczęście. Układa się je także z okazji ważnych wydarzeń rodzinnych, m.in ślubu albo z okazji obchodów różnych świąt jak np. święta światła Diwali.

To, co ma przedstawiać dany obrazek zależy nie tylko od okazji ale i regionu, lokalnej tradycji czy pomysłu i wyobraźni twórcy. Najpopularniejsze są jednak kwieciste mandale i inne, geometryczne wzory, portrety czy symbole związane z konkretnymi bóstwami. Mamy przekonanie, graniczące z pewnością, że nasi mali artyści w naszym domu postawią głownie na własne impresje i bohomazy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s